Festkake med krem og bringebær

Dette er kaken du lager når du har noe å feire!😊🌸

Tre lag med deilig, klissete konfektkake, lagt sammen med luftig bringebærkrem og toppet med masse ferske bringebær. – Det blir ikke mye bedre. Kombinasjonen av fyldig sjokolade og friske bringebær gjør denne kaken til noe helt spesielt. Perfekt når du vil servere noe ekstra godt til familie og venner.🤗🍰

Jeg elsker bringebær, og akkurat nå er det høysesong for norske bær.😊🌿

Visste du at du kan plukke dine egne store, søte bringebær hos Bringebærlandet, rett utenfor Drøbak?

De har også en koselig gårdsbutikk der de selger egne, kortreiste bringebærprodukter. Blant annet deilig Bringebærdrikke og Frosne Fristelser – store, solmodne bringebær dekket med hvit karamellsjokolade og melkesjokolade. Dette er noe av det beste jeg har smakt. Helt nydelig!🤗🌸☀️

Du finner Bringebærlandet i Klommesteinveien 52.

Du kan enkelt lage sjokoladekaken dagen før og pynte den rett før servering.

Jeg har brukt en form på 15 cm, en på 20 og en på 23. Da får du et fint tårn. Men du kan også bruke andre størrelser.

Her får du oppskriften:

Festkake med pisket krem og bringebær

Konfektkake
300 g smør
270 g sukker
270 g brunt sukker
80 g bakekakao
2–4 ts vaniljesukker
240 g hvetemel
6 egg
2 knivspisser salt

Krem
200 g bringebær
6 ss melis
6 dl kremfløte

Pynt
400 g bringebær
Litt melis

Sett stekeovnen på 175 grader varmluft.

Ha bakepapir i bunnen av tre springformer på 15, 20 og 23 cm. Smør bunn og sider.

Smelt smøret i mikroovnen eller en liten kasserolle.

Ha alle ingrediensene til konfektkaken i en stor skål sammen med det smeltede smøret. Visp alt godt sammen.

Hell røren i formen.

Stekes midt i ovnen i 30-35 minutter.

Det er viktig å følge med steketiden. Så snart den er fast på toppen og ikke lenger flytende, kan du ta den ut av ovnen. Stek den heller for lite enn for mye da får du den beste konsistensen.

Ta den ut av ovnen og la den avkjøle. Sett bunnene i kjøleskapet en time eller natten over. Da får du en deilig kladdy konsistens.

Ta bunnene ut av kjøleskapet et par timer før servering. Slik at selve kaken får romtemperatur før du har på pisket krem.

Pisk fløten med melis og vaniljesukker til krem. Ha i biter av bringebær.

Ha den piskede kremen på kaken og pynt med hele bringebær.

Foto: Franciska Munck-Johansen.

Følg gjerne Franciskas Vakre Verden på Facebook og Instagram for mer inspirasjon 🙂

Kunne du tenke deg boken Franciskas fristende kaker? Klikk HER for å bestille den.

Skriv en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *