
Noe av det jeg synes er ekstra hyggelig med sommeren, er at vi kan sette ned tempoet litt og nyte tiden mer. Jeg elsker å pusle med små og store DIY-prosjekter og jeg synes det er ekstra gøy når man kan lage noe som ikke er alt for tidskrevende, men som likevel blir fint.
I dag deler jeg derfor tre av mine favoritt DIY og sommerprosjekter. De er enkle å lage og du kan ha glede av dem hele året.
Det er også hyggelig å lage dem sammen med barna eller en god venninne.
Ønsker deg og dine gode sommerdager!

Mandela avslappende mønstermaling
Dette er en fin sommer aktivitet som du like gjerne kan gjøre sammen med barna som alene. Det er veldig enkelt, og samtidig avslappende og hyggelig.
Dette trenger du:
Alt du trenger er glatte stein og en hvit tusj. Kan kjøpes i de fleste hobby- eller lekebutikker.
Slik gjør du:
Du trenger ikke vaske steinene først, tusjen fester godt for det.
Start i midten, og lag gjentatte mønstrer utover på steinen. Kos deg med det, det er ingen spesiell måte det må være på, du lager dine helt egne stein. Blir det litt feil er det bare å snu steinen. Da får du en sjanse til.
Steinene er fine å bruke som pynt enten alene i vinduskarmen eller lignende, eller på et fat sammen med andre gjenstander. En hyggelig måte å ta vare på sommerminnene på.

Du kan også male Mandela på andre gjenstander, for eksempel et brett som her, urtepotter, en sengegavl, vaser og mye mer.

Dette trenger du:
- En hvit tusj, kan kjøpes i bokhandelen i hobbybutikker og lignende. Hvis du vil gjøre det ekstra avansert kan du kjøpe to ulike tykkelser.
Slik gjør du:
- Sørg for at underlaget på det du skal dekorere er helt tørt.
- Start i et hjørne som her, eller i midten av motivet.
- Hele hemmeligheten for å lykkes er å lage ringer av likt mønster. Start for eksempel med en firkant, lag så en ring av prikker, så en ring med streker, så en ny ring med prikker etc. Bruk fantasien og lag ditt helt eget mønster. Hvis ikke det blir fint kan du alltid male det over og lage et nytt mønster.
Du kan lage Mandala mønster på nesten hva du vil. Start gjerne på mindre gjenstander, da får du god øvelse. Disse brettene har jeg som pynt på kjøkkenet.

Vi har høyt til taket og før var det litt tomt over daybeden i stua. Jeg bestemte meg derfor for å lage en stor dekorasjon med fjær. Jeg ble kjempefornøyd. Den var akkurat det lille ekstra stuen trengte. Den var også veldig enkel å lage.


Dekorasjon med fjær
Dette trenger du:
- Hvite fjær (jeg kjøpte disse på Panduro Hobby)
- Hyssing
- En stor grein
- Gullfarget spraymaling (kan også kjøpes på hobbybutikken.
Slik gjør du:
- Start med å spraymale fjærene. Det er enklest om du gjør det ute. Hold en fjær om gangen med den ene hånden og spray tuppen av fjæren med den andre. Snu fjæren, slik at du får malt begge sider. Legg den til tørk på avispapir eller lignende.
- Bind hyssing i enden av hver fjær.
- Heng opp greinen og heng fjærene på.


Makramé – en god gammeldags håndverkstradisjon
Makramé er i tiden som aldri før, man ser det overalt som veggdekorasjoner, til potteplanter, som armbånd etc.
Man får kjøpt en del dyre makramé-dekorasjoner, men hvorfor betale dyrt for det, når det er både enkelt og rimelig å lage det selv?
Det er også veldig hyggelig å gi bort i gave.
Denne dekorasjonen henger i stua vår rett ved kjøkkenet.

Alt du trenger er:
- Bomullshyssing (Det får du blant annet på Europris til 10 kr for et nøste, jeg brukte tre nøster til denne dekorasjonen).
- Saks
- En grein

Slik gjør du:
- Lag lange remser, dobbelt så lange som du ønsker dekorasjonen.
- Legg dem dobbelt. Før dem rundt greinen og inn igjennom løkken.
- Sett opp så mange som du ønsker, i forhold til hvor bred du ønsker dekorasjonen.
- Del trådene i fem like store deler, og slå en knute på dem. La det gjerne være noen tråder som henger ned på siden.
- Del trådene som henger ned fra hver knute i fire og knyt dem sammen med de som er på siden av hverandre.
- Fortsett med ulike delinger og knuter til du er fornøyd med dekorasjonen.
- Det er svært enkelt og du trenger ikke gjøre det akkurat slik heller. Bare del og knyt som du selv synes.
- Jeg har laget flere dekorasjoner, og ingen av dem har blitt like, det er litt av sjarmen.
- Henges opp på veggen ved hjelp av to tynne spikrer under greinen på hver side.

Makramé er kunsten å knytte snorer til bruks- eller pynteformål. Teknikkene antas å ha blitt utviklet av arabiske håndverkere omkring 1300-tallet, og siden spredt via sjøfarende folk som brukte det både til forsterkninger og foringer på tauverk, matter og lignende.
Kilde: Wikipedia

Jeg har akkurat blitt intervjuet til vedlegget Hus og Hage i Dagbladet. Her forteller jeg litt mer om hva som er mest i tiden akkurat nå når det gjelder DIY.
Her ser du artikkelen. 🙂

Foto: Franciska Munck-Johansen
Herlige ideer! Dette må jeg prøve selv 🙂
Hyggeligt at høre Ingrid 🙂